Икеа претвори детски цртежи во меки играчки со хуманитарна цел
Почетна » Новости » Занимливости » Икеа претвори детски цртежи во меки играчки со хуманитарна цел

Икеа претвори детски цртежи во меки играчки со хуманитарна цел

Икеа започнува хуманитарна кампања со помош на десет среќни дечиња. Познатата компанија создаде 10 играчки според цртежи на мали деца.

За секоја купена играчка, компанијата ќе донира по едно евро во УНИЦЕФ и Save the Children, а средствата ќе бидат наменети за програми за образование за децата.

Проектот „Меки играчки за образование“ започна пред 13 години. Досега се собрани 77 милиони евра кои им помогнале на 11 милиони деца преку 99 проекти во 46 земји низ светот.

Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки Играчки

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5984 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“