Зимска магија: Импресивните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот 2020
Почетна » Новости » Занимливости » Зимска магија: Импресивните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот 2020

Зимска магија: Импресивните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот 2020

Зимска идила владее во Харбин. Во овој град во Североисточна Кина годинава по 36-ти пат се одржува Меѓународниот фестивал на мразот и снегот.

На површина од 600.000 m2 се издигнаа грандиозни снежни и ледени скулптури кои мамат милиони посетители од различни делови од светот.

Оваа година, највисоката скулптура е со височина од 45 метри. За настанот биле ангажирани 10.000 уметници и работници, а како и останатите години, искористени се над 100.000 m3 мраз и над 100.000 m3 снег.

Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот

За побајковит изглед, скултурите навечер се осветлени во различни бои.

Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот Фестивал на мразот и снегот

ВИДЕО

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 38%
  • 17%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3212 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“