Жени споделуваат како навистина им изгледа кожата без филтри за да се борат против нереалните стандарди за убавина
Почетна » Новости » Занимливости » Жени споделуваат како навистина им изгледа кожата без филтри за да се борат против нереалните стандарди за убавина

Жени споделуваат како навистина им изгледа кожата без филтри за да се борат против нереалните стандарди за убавина

Козметичките реклами и социјалните мрежи наметнуваат нереални стандарди за убавина кои им ја намалуваат самодовербата на „нормалните“ жени. За подобар ефект, бројни брендови и блогери користат Фотошоп или филтри за да ја измазнат кожата, што понекогаш изгледа дури и „вештачки“.

Без изразени пори, беспрекорна насмевка, раскошна и мазна коса... сите тие фотографии и видеа придонесуваат жените да се чувствуваат некомотно во своја кожа.

Мејкап артистката Саша Луис Палари започна предизвик на Instagram за да се бори против нереалните стандари за убавина.

Со хаштагот #FilterDrop таа ги повикува жените да споделуваат необработени фотографии, без филтри и да покажат како навистина изгледа нивното лице.

FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop FilterDrop

Анкета

Анкета
Каде ќе го прославите доаѓањето на 2022 година?
  • 6%
  • 13%
  • 56%
  • 5%
  • 2%
  • 18%
Се испраќа...

(Вкупно: 2447 гласа)

Цитат

Ако гледате што имате во животот, секогаш ќе имате повеќе. Ако гледате што немате во животот, никогаш нема да имате доволно.

Опра

Виц

На интервју за работа во државно...

Директорот: Госпоѓице, зошто би сакале да работите токму во ова претпријатие?

Кандидатката: Татоооо, те молам доста со глупави прашања.