Емотивни цртежи: Светот сочувствува со Белгијците по терористичките напади во Брисел
Почетна » Новости » Занимливости » Емотивни цртежи: Светот сочувствува со Белгијците по терористичките напади во Брисел

Емотивни цртежи: Светот сочувствува со Белгијците по терористичките напади во Брисел

Денес светот го потресе нова трагедија. Утринава одекна веста за терористички напади во престолнината на Белгија, Брисел. Најмалку 34 лица ги загубија своите животи, а повеќе од 100 се повредени.

Грозоморните напади на аеродромот и на метро станица, трогнаа милиони лица низ светот, кои со помош на социјалните мрежи, изразуваат сочувство до жртвите и белгискиот народ. Тие ги користат хаштаговите #Brussels, #Bruxelles, #prayforbelgium.

Цртежот кој го објави францускиот Le Monde стана симбол на солидарноста со Белгијците

Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел

Манекен Пис или „момчето кое мокри“ стана симбол на ставот на Белгијците кон тероризмот

„Момчето кое мокри“ е бронзена скулптура создадена во 1619 година и е симбол на градот.

Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел

Многумина споделуваат и цртежи од расплаканиот Тинтин, лик од белгиските стрипови „Авантурите на Тинтин“

Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел

Живееме на толку убава планета, но во толку грозен свет

Терористички напад Брисел

Може ли да ми направите малку место?

Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел Терористички напад Брисел

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5526 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“