Доктор вози со знак „Застанете ме ако ви треба бесплатен лекарски совет“ за да им помага на сиромашни лица
Почетна » Новости » Занимливости » Доктор вози со знак „Застанете ме ако ви треба бесплатен лекарски совет“ за да им помага на сиромашни лица

Доктор вози со знак „Застанете ме ако ви треба бесплатен лекарски совет“ за да им помага на сиромашни лица

Доктор од Јемен е пример како изгледа добрината на дело.

Сами Јахја поставува знак со натпис: „Застанете ме ако ви треба бесплатна лекарска консултација“ за да им помогне на сиромашните лица од неговата заедница сред глобалната пандемија со КОВИД-19.

Сами Јахја

28-годишниот лекар најпрво започнал да дава бесплатни совети преку Facebook, но потоа се сетил дека многу сиромашни лица немаат достап до социјалните мрежи.

Така дошол до идејата за поставување на знак на возилото. Тој честопати вози низ улиците на главниот град Сана, доброволно застанувајќи за да им помогне на оние во неволја.

„Мораме да го пазиме и одржуваме здравјето на сиромашните луѓе, бидејќи нивното здравје е дел од целокупната заедница“ – вели тој.

Сами Јахја Сами Јахја Сами Јахја

Фотографии од добродушниот доктор станаа вирален хит на социјалните мрежи.

Сами Јахја Сами Јахја Сами Јахја

Во Јемен се случува најголемата хуманитарна криза во светот, која е последица на војната која трае од 2014 година.

Сами Јахја Сами Јахја

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 732 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.