Доза неодоливост: Поларни мечиња за првпат излегуваат на снег со мајка си
Почетна » Новости » Занимливости » Доза неодоливост: Поларни мечиња за првпат излегуваат на снег со мајка си

Доза неодоливост: Поларни мечиња за првпат излегуваат на снег со мајка си

Поларни мечиња кои првпат излегуваат на снег со мајка си во Канада ќе ве освојат со својата неодоливост.

Мајките мечки ги изнесуваат своите малечки надвор од пештерите на околу 3-месечна возраст за да ги научат да ловат и да преживуваат на Арктикот.

Фотографиите ги направи Винс Бартон.

Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки

„Мечињата се многу мали, па треба да застануваат често за да се одморат. Мајката ги топли и штити додека тие се одмараат. Беше огромна привилегија да се биде во близина на толку неверојатни животни. Навистина би било ужасно доколку продолжиме по сегашниот пат на уништување на планетата и ако овие, заедно со други прекрасни суштества, бидат уништени во дивината“ – изјавил фотографот.

Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки Поларни мечки

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
  • 74%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 5921 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.