Денес е Светски ден на спиењето
Почетна » Новости » Занимливости » Денес е Светски ден на спиењето

Денес е Светски ден на спиењето

Ако уживате во спиењето или имате проблеми со него, ова е вашиот ден. Денес се одбележува Светскиот ден на спиењето под мотото „Да спиеме добро – да останеме здрави“.

Жена што спиеСпиењето е исклучително важно за здравјето.

Светскиот ден на спиењето е интернационален настан наменет и да го прослави самиот акт на спиење и да ја подигне свеста кај луѓето за проблемите и нарушувањата поврзани со него. Настанот е спонзориран од Светската асоцијација на медицината на спиењето, составена од експерти за спиењето од целиот свет.

Иако повеќето луѓе се обидуваат да си пружат услови за добар и квалитетен сон, последните податоци покажаа дека дури една третина од возрасните лица страдаат од инсомнија и 80 други нарушувања на спиењето.

Спиењето е исклучително важно за здравјето. Експертите препорачуваат за добар сон да се применуваат следните „10 заповеди“:

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9634 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.