Девојка со спина бифида и сестра ѝ создаваат забавни додатоци за инвалидски колички и шират позитивност
Почетна » Новости » Занимливости » Девојка со спина бифида и сестра ѝ создаваат забавни додатоци за инвалидски колички и шират позитивност

Девојка со спина бифида и сестра ѝ создаваат забавни додатоци за инвалидски колички и шират позитивност

Девојка родена со спина бифида не дозволува здравствената состојба да ѝ го уништи оптимизмот.

Изабел (Изи) Кин од Ирска е парализирана од половината надолу и се движи со помош на инвалидска количка. Таа е радосна и позитивна девојка, но никогаш не чувствувала дека нејзината количка го одразува тоа и не се вклопувала во нејзиниот стил.

„Изи отсекогаш ја гледаше својата инвалидска количка како симбол на слободата, но никогаш не чувствуваше дека таа е израз на нејзиниот карактер“ – рекла сестра ѝ Ејлби.

Заедно, двете сестри дошле до идеја да создадат додатоци за тркалата на инвалидската количка. Нивната идеја подоцна прераснала во бизнис наречен Izzy Wheels, преку кој сестрите испраќаат порака за позитивност, а дури и имаат соработувано со Дизни.

Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels Izzy Wheels

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
  • 74%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 5923 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.