Две пријателки создадоа јадливи чаши за кафе кои ќе ја намалат употребата на пластика
Почетна » Новости » Занимливости » Две пријателки создадоа јадливи чаши за кафе кои ќе ја намалат употребата на пластика

Две пријателки создадоа јадливи чаши за кафе кои ќе ја намалат употребата на пластика

Загадувањето со пластика е сериозен глобален проблем, па постојано се работи на изнаоѓање решенија за намалување на употребата на пластиката.

Две пријателки од Австралија измислија јадливи чаши за кафе, кои ќе можат да ги заменат стандардните што се користат за „take away“ пијалаци.

Чашите се создадени од овес и житарки, не го менуваат вкусот на пијалакот, остануваат крцкави 40 минути, а не протекува течноста дури неколку часа.

GoodEdi

Анио и Кетрин објаснуваат дека и во случаите кога чашата нема да биде изедена, таа сама ќе се распадне природно за помалку од две недели.

GoodEdi
GoodEdi

„Работевме заедно две години пред да ја преземеме оваа иницијатива. Навистина сакавме да создадеме нешто со кое ќе направиме разлика и кое ќе има големо позитивно влијание на околината“ – велат основачките на „Good-Edi“.

GoodEdi GoodEdi

На глобално ниво, секоја година се користат по 500 милијарди чаши за една употреба.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6787 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.