Грижа за беспомошните: Австралијците фрлија над 2 тона храна за преживеаните животни во пожарите да не гладуваат
Почетна » Новости » Занимливости » Грижа за беспомошните: Австралијците фрлија над 2 тона храна за преживеаните животни во пожарите да не гладуваат

Грижа за беспомошните: Австралијците фрлија над 2 тона храна за преживеаните животни во пожарите да не гладуваат

Пожарите во Австралија направија огромна штета за растителниот и животинскиот свет. Милијарда животни го загубија животот, а оние кои преживеаја, во моментов гладуваат.

Иако условите за живот за нив се катастрофални, Австралијците даваат сè од себе за да им помогнат. Властите од Нов Јужен Велс со помош на хеликоптери и авиони им фрлаат храна на преживеаните животни, во операцијата наречена „Operation Rock Wallaby“.

Досега, од воздух се фрлени повеќе од 2.200 килограми свеж зеленчук.

Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1529 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.