Грижа за беспомошните: Австралијците фрлија над 2 тона храна за преживеаните животни во пожарите да не гладуваат
Почетна » Новости » Занимливости » Грижа за беспомошните: Австралијците фрлија над 2 тона храна за преживеаните животни во пожарите да не гладуваат

Грижа за беспомошните: Австралијците фрлија над 2 тона храна за преживеаните животни во пожарите да не гладуваат

Пожарите во Австралија направија огромна штета за растителниот и животинскиот свет. Милијарда животни го загубија животот, а оние кои преживеаја, во моментов гладуваат.

Иако условите за живот за нив се катастрофални, Австралијците даваат сè од себе за да им помогнат. Властите од Нов Јужен Велс со помош на хеликоптери и авиони им фрлаат храна на преживеаните животни, во операцијата наречена „Operation Rock Wallaby“.

Досега, од воздух се фрлени повеќе од 2.200 килограми свеж зеленчук.

Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија Австралија

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19954 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?