Големо семејство: Мајка покажува како изгледа животот со 10 деца
Почетна » Новости » Занимливости » Големо семејство: Мајка покажува како изгледа животот со 10 деца

Големо семејство: Мајка покажува како изгледа животот со 10 деца

Кога ќе погледнеме многудетно семејство, секогаш се прашуваме како изгледа животот во него и како родителите се справуваат со сите домашни обврски.

Алиша и Џош Догерти се родители на 10 деца, 4 биолошки и 6 посвоени, и преку видеа на социјалните мрежи го доловуваат нивното секојдневие.

Догерти

Секој ден на мајката започнува во 5 часот наутро. Додека сите спијат, таа пие кафе и подготвува појадок. Додека децата појадуваат, таа го подготвува ручекот кој им го испраќа на школо.

@doughertydozen

Monday Morning ##MotivationalInspiration Tell me something you’re looking forward to this week! ##9to5 ##BigFamily ##LargeFamily ##DoughertyDozen

♬ original sound - Ruby
@doughertydozen

German Pancakes for breakfast! What did you have? ##9to5 ##SundayRoutine ##BigFamily ##Breakfast ##MorningRoutine ##Productivity

♬ original sound - Ruby
@doughertydozen

Reply to @nicolederoy what’s your best road trip hack? ##BigFamily ##RoadTrip ##LifeHacks ##OddlySatisfying ##ThanksLife360 ##ForzaHorizon5GO

♬ THIS IS HOW I ¡GO! - Forza Horizon 5
@doughertydozen

Do you like sauce on your spaghetti? ##DinnerRecipe ##LargeFamily ##BigFamily ##MyLifeBeLike

♬ Ooh Ahh (My Life Be Like) [feat. Tobymac] - Grits
@doughertydozen

Chicken patties, broccoli & grapes. What did you have for dinner? ##Dinner ##BigFamily ##MomLife ##EasyMeals ##MealPrep ##MealIdeas ##Productivity

♬ Ooh Ahh (My Life Be Like) [feat. Tobymac] - Grits

По стапувањето во брак, тие долго време се бореле со неплодност и Алиша имала 11 спонтани абортуси. Поради преголемата желба да имаат деца, тие одлучиле да започнат со посвојување.

Синот Алекс, го посвоиле на 5-годишна возраст, а по кратко време дознале дека Алиша е бремена. Таа носеше девојче, кое сега има 9 години.

Децата се на возраст од 3 до 15 години. Сите шест посвоени деца имаат фетален алкохолен синдром.

Феталниот алкохолен синдром (ФАС) е состојба предизвикана од консумирање на алкохол за време на бременоста. Проблемите кои се предизвикани од овој синдром вклучуваат физички деформитети, ментална ретардација, потешкотии во учењето, проблеми со видот и потешкотии во однесувањето на детето. Овие состојби варираат од дете до дете, но дефектите кои се резултат на феталниот алкохолен синдром се неповратни.

Една година по посвојувањето на првото дете, тоа започнало да станува агресивно и насилно. „Тоа ни го кршеше срцето, но никогаш не помисливме да се откажеме“ – велат тие. Со посветеност, грижа, точна терапија и лекови, момчето започнало да го менува своето однесување кон подобро.

Догерти Догерти

Кога Догерти одлучиле повторно да посвојат дете, социјалните работници повторно им испратиле дете со истиот синдром, бидејќи биле импресионирани од начинот на кој се справувале со целата ситуација.

„Толку многу луѓе се откажале од овие деца, но знаеја дека ние нема да се откажеме. Станавме познати како родителите кои не се откажуваат од лошото однесување на децата“ – вели парот.

Поради нивните претходни искуства, посвоените деца имале проблеми со храната. За да им помогне, Алиша започнала да им ја сервира на забавни начини.

Видео

@doughertydozen

Reply to @jessica_.lynn._ Good oneWhat song should I use next? ##Survivor ##BigFamily ##Laundry ##SundayRoutine ##Productivity

♬ I'm A Survivor - Reba McEntire
@doughertydozen

Do you have any chores? ##Chores ##BigFamily ##HolidayPrep ##LargeFamily

♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod
Догерти

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
  • 74%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 5923 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.