Почетна » Новости » Занимливости » Годините се само бројка: Влада Стевановиќ од Србија и на 89 години трча полумаратони

Годините се само бројка: Влада Стевановиќ од Србија и на 89 години трча полумаратони

Дедо Влада Стевановиќ е вистинска инспирација и за помладата и за постарата генерација.

89-годишниот Србин оваа година го истрча Белградскиот полумаратон, докажувајќи дека годините се само обична бројка. Стевановиќ бил учесник на стотици маратони, полумаратони и трки низ Србија.

Влада Стевановиќ Влада Стевановиќ

Неуморниот маратонец започнал да се занимава со трчање на 55-годишна возраст, во 1989 година, и нема намера да се откаже. Иако има пејсмејкер и спондилоза, Влада ги поместува границите во спортскиот свет и докажува дека ако се сака, сè се може.

Влада Стевановиќ

„Имав 55 години кога беше вториот Белградски маратон и на ТВ видов натпреварувачка од 76 години. Репортерот ја праша дали ќе може да истрча, а таа му рече: ‘Јас ќе истрчам 5 километри, па дури и да ме носат’. Си помислив: ‘Кога може таа, можам и јас’. Зедов патики и отидов да ја истрчам Трката на задоволството. Претходно никогаш не сум се занимавал со никаков спорт. Истрчав и ми се допадна, па еве, поминаа веќе 30 години“ – рекол Влада, кој на сите им препорачува да се занимаваат со физичка активност.

Влада Стевановиќ

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.