Гламурозна либанска свадба на муслиманка и христијанин за која невестата носеше прекрасна венчаница од Ели Сааб
Почетна » Новости » Занимливости » Гламурозна либанска свадба на муслиманка и христијанин за која невестата носеше прекрасна венчаница од Ели Сааб

Гламурозна либанска свадба на муслиманка и христијанин за која невестата носеше прекрасна венчаница од Ели Сааб

Свадбите во Либан секогаш привлекуваат внимание со гламурот, луксузот и префинетите декорации.

Прославата по повод склучувањето на бракот на модната зависничка и Instagram блогерка Серена Мамлук и нејзиниот сакан Антони Аур привлече големо внимание на социјалните мрежи. Невестата носеше уникатна венчаница од либанскиот дизајнер Ели Сааб, чиј заден дел беше долг 5 метри и доби бројни комплименти за изгледот.

Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур

Свадбеното видео на парот носи силна порака, бидејќи Серена е муслиманка, а Антони е христијанин. Во Либан, како и во останатите муслимански земји, мешаните бракови како овој се вистинска реткост. Поради пречките поставени пред нив, младенците се венчаа на Кипар.

„Најголемата религија која можете да ја имате е ЉУБОВТА“ – пишува Серена во описот на видеото.

„Невеста муслиманка и младоженец христијанин покажуваат почит кон двете религии“ – пишуваат од продукцијата која го создаде видеото.

„Ние научивме да се сакаме еден со друг и да се почитуваме меѓусебно како индивидуи, без разлика на нашата националност, религија или средина“ – рекла невестата, но признала дека нивната врска не била прифатена добро од некои роднини и пријатели, бидејќи се судира со реалноста во Либан денес.

„Ние си верувавме еден со друг од самиот почеток и нашата љубов победи“ – додала Серена.

Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур

Свадбената торта со класичен дизајн беше на 11 ката, а младенците користеа меч за да ја пресечат.

Серена Мамлук и Антони Аур
Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур

И самиот Сааб беше меѓу гостите на свадбата заедно со сопругата Клаудине и синот Селио.

Серена Мамлук и Антони Аур Серена Мамлук и Антони Аур

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5269 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“