Вистинско пријателство: 3 години го носи на грб својот пријател за да не пропушта часови
Почетна » Новости » Занимливости » Вистинско пријателство: 3 години го носи на грб својот пријател за да не пропушта часови

Вистинско пријателство: 3 години го носи на грб својот пријател за да не пропушта часови

Приказната за вистинското пријателство помеѓу Се Сју и Џанг Чу ќе ви го згрее срцето.

Се Сју е инспиративен средношколец од Кина кој е заслужен што неговиот пријател веќе три години не пропушта ниту еден училиштен час. 18-годишниот Кинез секојдневно го пренесува на грб Џанг Чу, кој страда од мускулна дистрофија, од неговата студентска соба до училиште и му помага при извршувањето на секојдневните обврски.

Сју го пренесува Џанг од една училница во друга, го носи во кафетеријата за појадок и му помага во перењето на облеката и подготвувањето јадење.

„Приказната за двајцата ученици е многу инспиративна и трогателна. Тие не се роднини, а Сју го прави ова веќе три години. Тој е прекрасен ученик. Тој влијае позитивно и на другите ученици, кои исто така му помагаат на Џанг. Благодарение на нивната помош, Џанг нема пропуштено ниту еден единствен час“ – рекол заменик-директорот на училиштето во коешто учат Сју и Чу.

Двајцата пријатели се меѓу најдобрите ученици во класот.

Се Сју и Џанг Чу Се Сју и Џанг Чу Се Сју и Џанг Чу

Многумина се одушевени од добродушноста на Сју и коментираат дека сите ние треба да учиме од нивното пријателство.

Се Сју и Џанг Чу Се Сју и Џанг Чу Се Сју и Џанг Чу Се Сју и Џанг Чу Се Сју и Џанг Чу

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6819 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.