Виножито-бебиња: Фотографии полни надеж на трудници и мајки кои претходно изгубиле бебе
Почетна » Новости » Занимливости » Виножито-бебиња: Фотографии полни надеж на трудници и мајки кои претходно изгубиле бебе

Виножито-бебиња: Фотографии полни надеж на трудници и мајки кои претходно изгубиле бебе

Колоритни фотографии станаа интернет хит и отворија емотивна тема наречена „виножито-бебиња“.

„Виножито-бебе“ е бебе родено од мајка која претходно имала спонтан абортус, родила мртво бебе или ѝ починало новороденче. (По бура се раѓа прекрасно и светло виножито, кое дава надеж дека сè ќе биде подобро, а токму оттаму потекнува идејата за концептот „виножито-бебиња“.)

Фотографиите допреа до илјадници срца, бидејќи ја симболизираат надежта на трудниците и мајките кои ја имаат преживеано најтешката загуба.

Виножито-бебиња

Блогерката Чесити Боатман ги популаризираше двете фотографии, кои се дело на Наталија Карпова. Фотографиите се дел од натпревар на рускиот сајт „Пузи Радуга“, на кој редовно се споделуваат слични слики од мајки облечени во боите на виножитото. Целта на „Пузи Радуга“ е да се подигне статусот на бремените жени во општеството.

Виножито-бебиња Виножито-бебиња Виножито-бебиња Виножито-бебиња Виножито-бебиња Виножито-бебиња Виножито-бебиња

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 76%
  • 24%
Се испраќа...

(Вкупно: 18500 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?