ВИДЕО: Најскапото колаче на светот со 23-каратно злато
Почетна » Новости » Занимливости » ВИДЕО: Најскапото колаче на светот со 23-каратно злато

ВИДЕО: Најскапото колаче на светот со 23-каратно злато

„Златниот феникс“ е името на најскапото колаче на светот, кое како што можеби ќе претпоставите беше презентирано во Дубаи.

Луксузниот десерт е приготвен од чоколадо и ванила со врвен квалитет, а е декорирано со златна прашина и златна фолија од 23-каратно злато.

Најскапото колаче

Но, иако ќе платат многу, купувачите ќе можат да му се восхитуваат на слаткиот десерт само 15 минути. Скапото чоколадо искористено за создавање на колачето се топи по 15 минути и десертот целосно го променува примамливиот изглед.

За да се приготви позлатениот десерт потребни се два дена, а освен тоа се прави со специјални скапи состојки, па единствено може да ви биде послужен ако сте направиле нарачка 48 часа претходно.

Оној што ќе го посака целиот десерт како што е презентиран на фотографиите и во видеото, ќе треба да се раздели со 22.000 евра, а „поскромните“ кои ќе се задоволат само со колачето, ќе треба да платат 800 евра.

Најскапото колаче

Кога креаторот бил запрашан кој би платил 22.000 евра за десерт, тој одговорил: „Тоа е исто како купување на скапа слика или скап автомобил или дури часовник“.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.