ВИДЕО: Децата во Јапонија сами си ги чистат училниците и притоа се забавуваат
Почетна » Новости » Занимливости » ВИДЕО: Децата во Јапонија сами си ги чистат училниците и притоа се забавуваат

ВИДЕО: Децата во Јапонија сами си ги чистат училниците и притоа се забавуваат

Ќе се изненадите кога ќе дознаете како Јапонците ги одржуваат училиштата чисти. Секој ден, по завршувањето на наставата, учениците земаат по една крпа, која уредно е закачена на крајот од училницата и започнуваат да го чистат училиштето (наречено о-sōji или големо чистење). Тоа е дел од нивното образование.

Во видеото, кое вчера беше објавено на Facebook, се гледа како децата ги чистат училниците и ходниците, бришат подови и прозорци, служат храна и ги раскреваат своите маси за време на ручекот. И сето тоа го прават со насмевка на лицето, велејќи: „Подобро е да чистиме зад себе, бидејќи тоа е наш простор“, „Среќен сум кога просторијата е беспрекорно чиста“, „Ни даваат пофалби и луѓето ни велат благодарам. Тоа ме прави среќна“.

„Сето ова им помага да си ја зголемат самодовербата и е практика која би сакале да ја продолжиме“ – вели една од учителките.

These Kids Clean Their Own Classrooms – And Have Fun Doing It

Should kids clean their own classrooms? Japan thinks so.

Posted by AJ+ on понеделник, 2 ноември 2015

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 5%
  • 6%
  • 3%
  • 3%
  • 11%
  • 13%
  • 28%
Се испраќа...

(Вкупно: 4945 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?