ВИДЕО: Децата во Јапонија сами си ги чистат училниците и притоа се забавуваат
Почетна » Новости » Занимливости » ВИДЕО: Децата во Јапонија сами си ги чистат училниците и притоа се забавуваат

ВИДЕО: Децата во Јапонија сами си ги чистат училниците и притоа се забавуваат

Ќе се изненадите кога ќе дознаете како Јапонците ги одржуваат училиштата чисти. Секој ден, по завршувањето на наставата, учениците земаат по една крпа, која уредно е закачена на крајот од училницата и започнуваат да го чистат училиштето (наречено о-sōji или големо чистење). Тоа е дел од нивното образование.

Во видеото, кое вчера беше објавено на Facebook, се гледа како децата ги чистат училниците и ходниците, бришат подови и прозорци, служат храна и ги раскреваат своите маси за време на ручекот. И сето тоа го прават со насмевка на лицето, велејќи: „Подобро е да чистиме зад себе, бидејќи тоа е наш простор“, „Среќен сум кога просторијата е беспрекорно чиста“, „Ни даваат пофалби и луѓето ни велат благодарам. Тоа ме прави среќна“.

„Сето ова им помага да си ја зголемат самодовербата и е практика која би сакале да ја продолжиме“ – вели една од учителките.

These Kids Clean Their Own Classrooms – And Have Fun Doing It

Should kids clean their own classrooms? Japan thinks so.

Posted by AJ+ on понеделник, 2 ноември 2015

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5854 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.