Венко Филипче: Македонија во февруари ќе ги добие првите дози од вакцината на „Фајзер“ против КОВИД-19
Почетна » Новости » Занимливости » Венко Филипче: Македонија во февруари ќе ги добие првите дози од вакцината на „Фајзер“ против КОВИД-19

Венко Филипче: Македонија во февруари ќе ги добие првите дози од вакцината на „Фајзер“ против КОВИД-19

Венко Филипче соопшти дека во февруари нашата држава ќе ги добие првите дози од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ против КОВИД-19.

Вакцина

Чест ми е да информирам дека во февруари ги добиваме првите дози на Фајзер вакцината.

Република Северна Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината. Денеска попладне постигнавме директен договор со компанијата, а количина ќе биде позната во текот на следните недели. Следните дози од вакцината на Фајзер ќе пристигнат во март и април. Министерството за здравство продолжува разговори за обезбедување вакцини и преку преговори со земјите членки на ЕУ како и преку Ковкакс механизмот од каде се очекува распоредот и датумот за дистрибуција на првите количини. Ова е одлична вест за сите граѓани и прв чекор кон конечна победа над пандемијата. Во јануари се очекуваат и фрижидерите за складирање на овие вакцини и со тоа македонскиот здравствен систем ќе биде целосно подготвен за вакцинацијата.

Филипче

Филипче

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 688 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.