Бидете добри кон себе и кон другите! Денес е Светскиот ден на љубезноста
Почетна » Новости » Занимливости » Бидете добри кон себе и кон другите! Денес е Светскиот ден на љубезноста

Бидете добри кон себе и кон другите! Денес е Светскиот ден на љубезноста

Наместо критика, дајте си комплимент во огледалото. Помогнете ѝ на личност во неволја. Нахранете куче скитник. Земете ѝ ги тешките торби на личност во поодмината возраст... Бидете љубезни прво кон себе, а потоа и кон другите, бидејќи истражувањата покажуваат дека тоа ќе ве направи и посреќни и поздрави.

Денес се одбележува Светскиот ден на љубезноста.

Љубезност

Овој „празник“ се роди на денешен ден во 1997 година, кога група хуманитарци ја создадоа „Декларацијата за љубезност“. Земји-основачи на т.н. Светско движење за љубезност се Јапонија, Сингапур, Австралија, Канада, Тајланд, Велика Британија и САД.

Секој може да го направи светот поубаво место за живеење. Прочитајте цитати кои ќе ве инспирираат да бидете пољубезна верзија од себеси:

„Љубезноста те прави најубавата личност на светот, без разлика како изгледаш“.

„Понекогаш, потребно е само едно добро или грижливо дело за да промените нечиј живот“ – Џеки Чен

„Топлата насмевка е универзален јазик на љубезност“ – Вилијам Артур Вард.

„Љубезните дела ти помагаат да го направиш светот посреќно место – заразни се“ – Фондација за ментално здравје.

„Биди љубезен, затоа што секој што ќе го сретнеш води тешка битка“ - Плутон

„Прави работи за луѓето, не заради она што се или заради тоа што го прават за возврат, туку заради тоа што си ти“ – Харолд С. Кушнер.

„Љубезност не е да правите нешто затоа што некој не може, туку затоа што вие можете“ – Ендру Искендер

„Оставај отпечаток на љубов и љубезност на секој чекор од твоето патување.“

„Каде што постои човечко суштество, постои можност за љубезноста“ – Сенека Помладиот.

„Луѓето се нелогични, неразумни и егоистични. И покрај тоа, сакај ги.

Ако правиш добри дела, луѓето ќе те обвинат за себични задни намери. И покрај тоа, прави добри дела.

Ако си успешен, ќе добиеш лажни пријатели и вистинити непријатели. И покрај тоа, биди успешен.

Доброто што го правиш денес, ќе биде заборавено утре. И покрај тоа, прави добро.“ – Дел од „Парадоксалните заповеди“ на Кент М. Кит.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 38%
  • 17%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3350 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“