Безусловна добрина: Мали дечиња кои ќе ви ја вратат вербата во човештвото
Почетна » Новости » Занимливости » Безусловна добрина: Мали дечиња кои ќе ви ја вратат вербата во човештвото

Безусловна добрина: Мали дечиња кои ќе ви ја вратат вербата во човештвото

Немилите настани кои во последно време ги гледаме насекаде низ светот нè тераат да се запрашаме: „Каде исчезна добрината?“, „Кога престанавме да се сакаме?“.

Во екот на сите лоши случувања околу нас, Bored Panda нè потсетува на убавата страна на нашата планета и на позитивните карактеристики и доблести на луѓето преку фотографии од мали дечиња, кои со своите постапки го направиле светот подобро место за живеење.

„Независно што се случува околу нас, секогаш ќе има некое дете кое спасува пајчиња од одвод или кое го штеди својот џепарлак за да купи путер од кикиритки за кучињата во стационарите. Со деца како овие, иднината ни изгледа светла“ – пишува на сајтот.

Мало детенце, кое му помага на зајаче-скулптура да се качи на ѕид

Добродушни дечиња

Дете-херој, кое си го ризикува животот за да спаси бебе срна која се дави за време на поплава во Бангладеш

Добродушни дечиња

8-годишниот Ноа, кој заврши мини триатлон со својот неподвижен брат Лукас

Добродушни дечиња

8-годишно момче, кое беше исмејувано 2 години што си ја растело косата за да ја донира за деца болни од рак

Добродушни дечиња

Бебе, кое се обидува да му ги избрише солзите на расплакан јапонски политичар

Добродушни дечиња

3-годишнот девојче, кое ја донира косата за друго девојче болно од рак. Откако неговата мајка му ја објаснила причината за ќелавата глава, тоа рекло: „Тоа може да земе од мојата коса“.

Добродушни дечиња

Девојче, кое покрива улично куче со чадор за време на пороен дожд во Мумбај

Добродушни дечиња

Мала Филипинка, која спаси куче за време на поплава

Добродушни дечиња

Деца, кои им читаат на кучиња во стационар за да ги смират

Добродушни дечиња

Девојче, кое си ги продаде плишените животни за да ги донира парите за вистински животни

Добродушни дечиња

Бездомно момче, кое ја користи светлината од McDonald’s за да ја напише домашната работа

Добродушни дечиња

Сириски бегалец, кој го носеше своето куче 500 км до Грција

Добродушни дечиња

Дете, кое сакаше да ја искористи годишната заштеда од 120 долари за им помогне на бездомните. Им направи ручек

Добродушни дечиња

9-годишно момче, кое направи засолниште за животни во својата гаража

Добродушни дечиња

Деца, кои врзаа јакни на уличните светилки за да ги подготват бездомните за студената зима

Добродушни дечиња

9-годишно девојче кое им прави куќарки на бездомните и одгледува зелнчук како храна за нив

Добродушни дечиња

6-годишно девојче спасува 8 пајчиња од одвод

Добродушни дечиња

Момче, кое игра видео игра со својот пријател кој е во карантин во болница

Добродушни дечиња

Малиот Карлитос, кој ја искористи својата заштеда за да им купи путер од кикирики на кучињата во засолниште за животни

Добродушни дечиња

Мали дечиња, кои не се познаваат, но решија да си подарат прегратки сред аеродром

Добродушни дечиња

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 31%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1755 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.