Артист создава трогателни стрипови без користење на ниту еден збор
Почетна » Новости » Занимливости » Артист создава трогателни стрипови без користење на ниту еден збор

Артист создава трогателни стрипови без користење на ниту еден збор

Адемар Виеира е артист кој во своите стрипови допира многу чувствителни теми.

Актуелната пандемија со КОВИД-19, социјалните неправди, расизмот, економската нееднаквост, смртта... илустрираните приказни на младиот Бразилец несоменено ќе ве трогнат, а не содржат ниту еден збор.

„Јас сум новинар, сценарист и илустратор кој се обидува да поврзе некои точки“ – пишува во описот на неговиот профил на Instagram.

Пандемија

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Доставувачот

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Хероите на здравјето

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Мајка

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Солзи

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Black Lives Matter

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Театар

Понекогаш нашите мали дела можат да променат нечиј живот. Во Бразил, вообичаено е децата да им помагаат финансиски на своите семејства со продажба на производи на улица, а ова момче е пример за тоа.

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Карантин

Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови Стрипови

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 731 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.