Артист од Холандија одушевува со мурал на зграда со омилените книги на станарите
Почетна » Новости » Занимливости » Артист од Холандија одушевува со мурал на зграда со омилените книги на станарите

Артист од Холандија одушевува со мурал на зграда со омилените книги на станарите

Артист создаде впечатлив мурал, кој ги одушеви библиофилите.

Талентираниот Холанѓанец на фасадата од зграда во Утрехт им ги наслика омилените книги на станарите и привлече многу комплименти. Неговата цел била преку книгите да ги спои луѓето од различните култури кои живеат во соседството.

Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал

„Влеговме во заедницата, прашувајќи ги луѓето кои се нивните омилени книги и успеавме да споиме 8 јазици и култури заедно во еден концепт. Секој, без разлика на возраста, културата или јазикот, беше добредојден. Единственото правило кое го поставив во овој проект беше да нема политички и религиозни книги“ – рекол уметникот, кој твори под името „Jan Is De Man“.

„Соседството каде што беше направено ова е полно со различни култури. Забележав дека овој проект ги спои луѓето без да им го наметнува тоа. Тие се зближија преку книгите, без оглед на нивните разлики...“ – додал тој.

Пред

Мурал

Потоа

Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал Мурал

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19922 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?