55-годишна баба го роди своето внуче за да ѝ подари дете на ќерка ѝ која нема матка
Почетна » Новости » Животни стории » 55-годишна баба го роди своето внуче за да ѝ подари дете на ќерка ѝ која нема матка

55-годишна баба го роди своето внуче за да ѝ подари дете на ќерка ѝ која нема матка

Баба го роди сопственото внуче за да ѝ помогне на ќерка си да стане мајка.

55-годишната Ема Мајлс ѝ понудила на ќерка си Трејси да биде сурогат за да ѝ го оствари сонот да има дете.

Трејси и Ема

Имено, Трејси на 15-годишна возраст дознала дека е родена без матка, но нејзините јајници фукционирале нормално. Па, со помош на инвитро, оплодена јајце клетка од Трејси била имплантирана во Ема.

За да може да има здрава бременост, Ема дури и ослабела 38 килограми и примала хормонска терапија. Убавата вест е што сè поминало во најдобар ред и Ема родила девојче со царски рез.

„Отсекогаш знаев дека сакам да бидам мајка, дури и кога имав 15 години. Секој момент кој ни го кршеше срцето вредеше само за да го имаме нашето чедо во рацете. Многу ѝ сум благодарна на мајка ми за прекрасниот подарок кој ни го даде“ - изјавила Трејси.

Трејси и Ема Трејси и Ема

За раѓањето бебе во шестата деценија од животот Ема вели: „И покрај мојата возраст, не бев загрижена да родам дете. Фокусирана бев само на тоа да направам специјално нешто за ќерка ми. Трејси е моето бебе и сè направив за таа да стане мајка.“

Трејси и Ема

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 10%
  • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1315 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.