Ќе ви го скрши срцето: Мало девојче учи на улица додека проси со својот татко
Почетна » Новости » Животни стории » Ќе ви го скрши срцето: Мало девојче учи на улица додека проси со својот татко

Ќе ви го скрши срцето: Мало девојче учи на улица додека проси со својот татко

Фотографии од мало девојче кое учи и пишува домашна работа додека проси на улица со својот татко го обиколија светот.

Ѓи Хунгхунг

6-годишната Ѓи Хунгхунг е ученичка во прво одделение, но не дозволува тоа што потекнува од сиромашно семејство да ја спречи да добие квалитетно образование.

Фотографиите се направени во кинескиот град Линји. На нив се гледа Ѓи со своите книги покрај татко си, покриена со јорган кој ја штити од ладното време.

Ѓи Хунгхунг Ѓи Хунгхунг Ѓи Хунгхунг

За „Yiming Evening News“ девојчето изјавило дека не ги сака викендите, бидејќи мора да проси на улиците со својот татко. „Ја завршив целата домашна работа која ми ја зададе учителката. Но, татко ми сакаше да напишам уште пет страници за спелување на кинески. – изјавила Ѓи. Упорното девојче додало дека сака да учи и дека просењето нема да ја спречи во тоа.

Мајката на Ѓи била ментално болна, а нејзиното поголемо братче сè уште било во училиште. Па поради тоа, целиот товар за издржување на семејството бил на грбот на таткото на Ѓи.

Дел од минувачите се смилувале и ѝ купувале храна и вода, а некои дури ѝ подариле и облека.

Ѓи Хунгхунг

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 39%
  • 16%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3917 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.