Фотографии кои го кршат срцето: Бејрут по страотната експлозија која однесе над 100 животи
Почетна » Новости » Животни стории » Фотографии кои го кршат срцето: Бејрут по страотната експлозија која однесе над 100 животи

Фотографии кои го кршат срцето: Бејрут по страотната експлозија која однесе над 100 животи

Светот плаче и се моли за Бејрут.

Главниот град на Либан настрада во страотна експлозија, во која се повредени над 4.000 лица и во која згаснаа најмалку 100 животи. Експлозијата, која многумина ја споредија со нуклеарната катастрофа во Хирошима, се случи откако изби пожар во магацин со експлозиви на пристаниште. Се запалија околу 2.750 тони амониум нитрат запленети пред шест години, кои биле небезбедно складирани.

Голем број луѓе сè уште се закопани под урнатините додека нивните најмили трагаат по нив. Засега е потврдена смртта на 100 лица, но се смета дека жртвите се многу повеќе.

Страотниот настан беше снимен од неколку локации на либанската престолнина.

Видеа

Последиците од експлозијата се ужасни.

Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут Бејрут

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.