#СегаКажувам: Македонки отворено проговорија за сексуалното малтретирање од шефови, професори, манијаци...
Почетна » Новости » Животни стории » #СегаКажувам: Македонки отворено проговорија за сексуалното малтретирање од шефови, професори, манијаци...

#СегаКажувам: Македонки отворено проговорија за сексуалното малтретирање од шефови, професори, манијаци...

Време е да се стави СТОП на сексуалното малтретирање, време е да се разоткријат сите оние кои ја злоупотребуваат моќта и настапуваат со непристојни понуди, време е да се охрабрат да прозборат и поддржат сите оние кои биле жртви.

Сега кажувам

Десетици Македонки ги споделија своите приказни или страшните искуства на нивни блиски со сексуално злоставување под хаштаговите #СегаКажувам и #TaniTregoj.

Сега кажувам Сега кажувам Сега кажувам Сега кажувам Сега кажувам

Иницијативата е инспирирана од движењето #MeToo, кое започна по разоткривањето на Харви Вајнстин како сексуален манијак кој малтретирал бројни актерки. Шокантниот скандал направи „земјотрес“ не само во Холивуд, туку и во многу други индустрии, па непрекинато се зголемува бројот на жени и мажи кои отворено раскажуваат за сексуално вознемирување, па дури и за силувања и јавно ги посочуваат виновниците.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6790 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.