„Сакам да се самоубијам“: Мајка објави трогателно видео од синот кој на училиште бил малтретиран поради џуџестиот раст
Почетна » Новости » Животни стории » „Сакам да се самоубијам“: Мајка објави трогателно видео од синот кој на училиште бил малтретиран поради џуџестиот раст

„Сакам да се самоубијам“: Мајка објави трогателно видео од синот кој на училиште бил малтретиран поради џуџестиот раст

Мајка објави трогателно видео во кое нејзиниот син панично плаче и повторува дека сака да се самоубие зашто бил малтретиран на училиште поради тоа што е со џуџест раст. Целта на мајката е да ја подигне свеста кај родителите, учениците и просветните работници за последиците од булингот (врсничкото насилство).

Во емотивното видео, мајката Јарака очајнички објаснува дека нејзиниот 9-годишен син Квејден секој ден е малтретиран на училиште, дека тој постојано има самоубиствени мисли и дека таа мора внимателно да го набљудува да не си го одземе животот. Првпат, тој се обидел да се самоубие кога имал само 6 години.

Јарака ги замолува родителите да ги научат децата да не ги исмејуваат различните и вели дека повеќе не можела да крие со што се соочува секој ден.

„Ова е ефектот од булингот. Сериозно не знам што да направам повеќе“ – вели таа.

Најтрагични се моментите кога малото детенце бара јаже за да се обеси и бара некој да го прободи за да умре.

Видео

Снимката треба да го „сепне“ и замисли секој родител!

По споделувањето на видеото, Квејден доби море од позитивни коментари и поддршка од целиот свет.

Актерот Хју Џекман испрати видео-порака до тажното момче, a започната е и акција за собирање на средства со кои Квејден и мајка му ќе отпатуваат во Дизниленд. Иако на почетокот беше планирано да се соберат 10.000 долари, сторијата допре до толку многу луѓе што веќе има над 180.000 долари.

Квејден

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3593 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?