„Прекрасно лице на надеж“: 6-месечниот Лео кој го победи коронавирусот шири оптимизам во Италија
Почетна » Новости » Животни стории » „Прекрасно лице на надеж“: 6-месечниот Лео кој го победи коронавирусот шири оптимизам во Италија

„Прекрасно лице на надеж“: 6-месечниот Лео кој го победи коронавирусот шири оптимизам во Италија

Малиот Леонардо е борецот кој го зајакнува духот на населението во Ломбардија. 6-месечното бебенце го победи коронавирусот и стана зрак надеж во големата криза.

Цели 50 дена Лео се борел со КОВИД-19 пред да може да се врати дома.

Лео

Градоначалникот на Корбета, Марко Баларини, го нарече Лео „прекрасно лице на надеж“.

„Денес имаме причина да се смееме и да бидеме среќни, да чувствуваме дека сме дел од заедница. Денес, гледаме во прекрасното лице на надеж. Корбета го пречекува Леонардо кој тукушто беше испишан од болница откако го победи КОВИД-19. Благодарам многу, Лео и им благодарам на родителите кои никогаш не се откажаа. Тие донесоа лето во срцата на граѓаните на Корбета!“ – рече тој.

Мајката на бебенцето за лолакните медиуми изјавила: „Бев загрижена многу, особено навечер. Не ѝ го посакувам тоа на ниту една мајка.“

Италија е една од најпогодените земји од пандемијата со коронавирус. Заболени се над 110.000 лица, а починале над 13.000.

Милано

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6551 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“