Апел за помош за 20-годишниот Дарко од Ресен со одземеност на раце и нозе поради повреда при скок во вода
Почетна » Новости » Животни стории » Апел за помош за 20-годишниот Дарко од Ресен со одземеност на раце и нозе поради повреда при скок во вода

Апел за помош за 20-годишниот Дарко од Ресен со одземеност на раце и нозе поради повреда при скок во вода

Дарко Циревски има потреба од помош. 20-годишното момче од Ресен при скок во вода го повредил петтиот вратен пршлен, при што настанала повреда на 'рбетниот мозок.

Нему му е дијагностицирана квадриплегија (одземеност на раце и нозе).

„Квадриплегија претставува парализа на сите четири екстремитета. Моторните и/или сензорните функции во вратните ’рбетни сегменти се намалени или изгубени поради оштетувања на тој дел од ’рбетниот мозок, што предизвикува намалување на функционалноста на рацете како и на нозете, трупот и карличните органи.“

Дарко

Храброто момче интензивно применувало вежби и одело на терапии, но за да се подобри неговата состојба, потребно е продолжување на третманите во Хрватска.

За таа цел, на Дарко и неговото семејство потребни им се 26.000 евра, кои не можат сами да ги обезбедат.

Телефони за донации:

 • TELEKOM: 143-144
 • VIP: 143-470
 • (со секој повик донирате 100 ден.)

  Жиро сметка: 210501677982873

  Банка: НЛБ Банка

  За донација од странство:
  IBAN Code: MK07210501677982873
  Bank name: NLB BANKA AD SKOPJE
  Bank address: Majka Tereza br. 1
  SWIFT Code: TUTNMK22

  Прочитајте ја неговата порака на Facebook:

  „Јас Дарко Циревски 20 год. од Ресен во 2017 год. доживеав несреќа при скок во вода го повредив петтиот вратен пршлен, при што настана повреда на 'рбетниот мозок. Дијагностицирана ми е quadriplegia (одземеност на раце и нозе). По долготрајни терапии и вежби во центрите во Македонија, стигнав до стадиум да ми требаат поинтензивни вежби и роботика со цел што повеќе да се подобри мојата состојба. По консултации со повеќе стручни лица ми е сугерирано да продолжам со поинтензивни терапии во poliklinika Glavic (Zagreb, Hrvatska), каде нивниот третман од 3 месеци чини околу 26.000 евра, цена која јас и моето семејство не можеме да ја обезбедиме, па затоа ги замолувам сите добри и хумани луѓе да ми помогнат да ги соберам потребните финансиски средства и да одам во најкраток можен рок. Ви благодарам од срце.“

  Дарко

  Анкета

  Анкета
  Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
  Се испраќа...

  (Вкупно: 20063 гласа)

  Цитат

  Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

  Анонимен

  Виц

  Мажите со брада во 1819 година:

  - Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

  Мажите со брада во 2019 година:

  - Органски ли е овој крем за раце?