984 новозаразени и 24 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 984 новозаразени и 24 починати од коронавирус кај нас

984 новозаразени и 24 починати од коронавирус кај нас

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.995 тестирања, а има 984 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 398
 • Куманово 47
 • Дебар 11
 • Штип 46
 • Прилеп 59
 • Тетово 44
 • Струга 15
 • Велес 32
 • Битола 46
 • Охрид 28
 • Кавадарци 29
 • Гостивар 46
 • Гевгелија 22
 • Струмица 24
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 8
 • Крушево 1
 • Кочани 11
 • Пробиштип 4
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 3
 • Пехчево 2
 • Берово 15
 • Валандово 2
 • Виница 1
 • Делчево 26
 • Кратово 4
 • Свети Николе 8
 • Кичево 22
 • Ресен 11
 • Неготино 15
коронавирус

Починати се 24 лица, дванаесет пациенти од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80г), двајца од Куманово (62 и 77г), еден пациент од Струга (73г), еден од Велес (76г), тројца од Битола (60, 81 и 55г), еден од Охрид (63г), еден од Струмица (56г), еден од Крива Паланка (53г), еден од Кочани (42г) и еден пациент од Кичево (65г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска е регистриран 631 оздравен пациент од:

 • Скопје 264
 • Куманово 45
 • Штип 34
 • Прилеп 45
 • Велес 38
 • Битола 51
 • Кавадарци 18
 • Гевгелија 4
 • Струмица 26
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 3
 • Крушево 2
 • Кочани 9
 • Пробиштип 4
 • Демир Хисар 5
 • Македонски Брод 8
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Свети Николе 17
 • Кичево 30
 • Ресен 7
 • Неготино 12

Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67.311, бројката на оздравени пациенти е 42.872, на починати е 1.901, а бројот на активни случаи изнесува 22.538.

Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 29198, активни 10852
 • Куманово 3992, активни 900
 • Дебар 503, активни 137
 • Штип 2871, активни 539
 • Прилеп 3339, активни 1044
 • Тетово 4070, активни 1071
 • Струга 1603, активни 487
 • Велес 2178, активни 715
 • Битола 2373, активни 961
 • Охрид 1781, активни 615
 • Кавадарци 1438, активни 570
 • Гостивар 2820, активни 1105
 • Гевгелија 827, активни 279 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1842, активни 578
 • Крива Паланка 479, активни 149
 • Радовиш 465, активни 119
 • Крушево 143, активни 75
 • Кочани 1317, активни 255
 • Пробиштип 387, активни 94
 • Демир Хисар 208, активни 72
 • Македонски Брод 183, активни 42
 • Пехчево 107, активни 20
 • Берово 412, активни 114
 • Валандово 230, активни 66
 • Виница 386, активни 132
 • Делчево 532, активни 261 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 169, активни 46
 • Свети Николе 891, активни 220
 • Кичево 1366, активни 458
 • Ресен 514, активни 208
 • Неготино 687, активни 354 (102 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10551 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.