946 новозаразени и 33 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 946 новозаразени и 33 починати од коронавирус во Македонија

946 новозаразени и 33 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.564 тестирања, а има 946 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 426
 • Куманово 36
 • Дебар 2
 • Штип 22
 • Прилеп 56
 • Тетово 46
 • Струга 24
 • Велес 30
 • Битола 61
 • Охрид 31
 • Кавадарци 24
 • Гостивар 46
 • Гевгелија 12
 • Струмица 15
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 2
 • Крушево 4
 • Кочани 3
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 2
 • Берово 24
 • Валандово 2
 • Виница 1
 • Делчево 11
 • Кратово 2
 • Свети Николе 5
 • Кичево 13
 • Ресен 15
 • Неготино 20
коронавирус

Починати се 33 лица, девет пациенти од Скопје (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 и 68г), еден од Куманово (70г), еден од Штип (89г), шест пациенти од Прилеп (43, 78, 70, 82, 60 и 85г), еден од Тетово (72г), четири од Струга (60, 71, 65 и 79г), еден од Велес (71г), еден од Битола (55г), еден од Гостивар (76г), еден од Гевгелија (53г), еден од Струмица (73г), еден од Крива Паланка (62г), еден од Пробиштип (70г), двајца од Берово (88 и 63г), еден од Кратово (71г) и еден пациент од Кичево (67г). Од нив едно лице е починато вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 789 оздравени пациенти од:

 • Скопје 295
 • Куманово 46
 • Штип 46
 • Прилеп 56
 • Тетово 38
 • Струга 15
 • Велес 26
 • Битола 28
 • Охрид 60
 • Кавадарци 12
 • Гостивар 31
 • Гевгелија 10
 • Струмица 22
 • Крива Паланка 10
 • Радовиш 7
 • Крушево 1
 • Кочани 13
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 4
 • Пехчево 1
 • Берово 5
 • Валандово 4
 • Виница 3
 • Кратово 7
 • Свети Николе 11
 • Кичево 19
 • Ресен 9
 • Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 337.862 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 63.890, бројката на оздравени пациенти е 40.977, на починати е 1.825, а бројот на активни случаи изнесува 21.088.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10478 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.