92 новозаразени, 86 оздравени и 3 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 92 новозаразени, 86 оздравени и 3 починати од коронавирус во Македонија

92 новозаразени, 86 оздравени и 3 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 997 тестирања, а има 92 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 17
 • Куманово 6
 • Штип 6
 • Прилеп 2
 • Тетово 7
 • Струга 3
 • Велес 2
 • Битола 3
 • Охрид 2
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 5
 • Гевгелија 3
 • Струмица 2
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 3
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 3
 • Берово 1
 • Делчево 13
 • Свети Николе 4
 • Кичево 5
 • Неготино 1
Коронавирус податоци

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од:

 • Скопје 24
 • Куманово 31
 • Штип 8
 • Тетово 3
 • Гостивар 8
 • Пробиштип 1
 • Берово 6
 • Виница 2
 • Делчево 3

Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.090, бројката на оздравени пациенти е 12.235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.238.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.