88 новозаразени, 135 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 88 новозаразени, 135 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

88 новозаразени, 135 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.618 тестирања, а има 88 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 45
 • Куманово 4
 • Штип 1
 • Прилеп 7
 • Тетово 6
 • Струга 3
 • Битола 2
 • Охрид 3
 • Гостивар 1
 • Струмица 7
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 3
 • Македонски Брод 1
 • Виница 1
 • Кичево 2
Коронавирус податоци

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од:

 • Скопје 42
 • Куманово 17
 • Штип 7
 • Прилеп 16
 • Тетово 10
 • Велес 1
 • Битола 2
 • Охрид 4
 • Гостивар 10
 • Гевгелија 4
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 2
 • Кочани 4
 • Пробиштип 2
 • Пехчево 2
 • Кратово 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 3
 • Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.867, бројката на оздравени пациенти е 14.084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.078.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.