843 новозаразени, 333 оздравени и 11 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 843 новозаразени, 333 оздравени и 11 починати од коронавирус

843 новозаразени, 333 оздравени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.519 тестирања, а има 843 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 360
 • Прилеп 66
 • Неготино 54
 • Куманово 51
 • Кавадарци 44
 • Струмица 33
 • Велес 30
 • Тетово 26
 • Охрид 25
 • Гевгелија 22
 • Крива Паланка 20
 • Гостивар 18
 • Кочани 16
 • Штип 12
 • Богданци 11
 • Битола 9
 • Крушево 8
 • Кичево и Пробиштип по 6
 • Струга 5
 • Ресен и Демир Капија по 4
 • Валандово и Демир Хисар по 3
 • Свети Николе, Берово и Кратово по 2
 • Македонски Брод 1
податоци

Починати се 11 лица, 5 пациенти од Скопје (77г, 73г, 63г, 63г, 39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г, 71г) и Неготино (77г, 63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:

 • Скопје 115
 • Кавадарци 64
 • Неготино 26
 • Прилеп 25
 • Тетово 18
 • Куманово 15
 • Велес и Гевгелија по 10
 • Штип и Струмица по 9
 • Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4
 • Кочани и Крушево по 3
 • Кичево и Кратово по 2
 • Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6789 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.