820 новозаразени и 32 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 820 новозаразени и 32 смртни случаи од коронавирус кај нас

820 новозаразени и 32 смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.019 тестирања, а има 820 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 279
 • Куманово 49
 • Штип 39
 • Прилеп 15
 • Тетово 42
 • Струга 33
 • Велес 19
 • Битола 58
 • Охрид 24
 • Кавадарци 34
 • Гостивар 37
 • Гевгелија 25
 • Струмица 25
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 7
 • Кочани 15
 • Пробиштип 10
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 3
 • Берово 14
 • Валандово 11
 • Виница 6
 • Делчево 15
 • Кратово 3
 • Свети Николе 15
 • Кичево 11
 • Ресен 1
 • Неготино 21
коронавирус

Починати се 32 лица, единаесет пациенти од Скопје (73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56г), четири од Куманово (89, 95, 63, 57г), тројца од Прилеп (65, 59, 79г), еден пациент од Тетово (83г), еден од Велес (67г), тројца од Битола (77, 53, 62г), еден од Охрид (75г), тројца пациенти од Гостивар (59, 76, 66г), еден од Гевгелија (74г), тројца од Струмица (57, 68, 76г) и еден пациент од Ресен (61г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.543, бројката на оздравени пациенти е 38.400 на починати е 1.731, а бројот на активни случаи изнесува 21.412.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти од:

 • Скопје 496
 • Куманово 39
 • Штип 32
 • Прилеп 37
 • Тетово 29
 • Струга 26
 • Велес 26
 • Битола 18
 • Охрид 33
 • Кавадарци 17
 • Гостивар 31
 • Гевгелија 8
 • Струмица 17
 • Радовиш 3
 • Крушево 4
 • Кочани 13
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 3
 • Пехчево 3
 • Берово 4
 • Валандово 8
 • Виница 5
 • Делчево 1
 • Кратово 6
 • Свети Николе 8
 • Кичево 8
 • Ресен 7
 • Неготино 9

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 26877, активни 10150
 • Куманово 3738, активни 942
 • Дебар 462, активни 97
 • Штип 2662, активни 558
 • Прилеп 2983, активни 1047
 • Тетово 3812, активни 961
 • Струга 1446, активни 456
 • Велес 1962, активни 718
 • Битола 2041, активни 891
 • Охрид 1595, активни 618
 • Кавадарци 1247, активни 496
 • Гостивар 2516, активни 942
 • Гевгелија 737, активни 243 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1705, активни 597
 • Крива Паланка 429, активни 126
 • Радовиш 428, активни 118
 • Крушево 129, активни 71
 • Кочани 1241, активни 288
 • Пробиштип 364, активни 91
 • Демир Хисар 199, активни 87
 • Македонски Брод 169, активни 47
 • Пехчево 100, активни 23
 • Берово 361, активни 94
 • Валандово 217, активни 69
 • Виница 373, активни 159
 • Делчево 454, активни 205 (129 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 154, активни 53
 • Свети Николе 836, активни 235
 • Кичево 1263, активни 517
 • Ресен 459 активни 191
 • Неготино 584, активни 322 (70 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 634
 • Гази Баба 1520
 • Аеродром 1461
 • Карпош 1191
 • Центар 1103
 • Кисела Вода 1250
 • Ѓорче Петров 878
 • Бутел 603
 • Шуто Оризари 200
 • Студеничани 54
 • Сарај 171
 • Арачиново 33
 • Илинден 270
 • Сопиште 59
 • Чучер Сандево 104
 • Петровец 140
 • Зелениково 83
 • Странец 214
 • Нераспределен 182

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 21%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10486 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.