78 новозаразени, 172 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 78 новозаразени, 172 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

78 новозаразени, 172 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 894 тестирања, а се потврдени 78 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје - 26
 • Куманово - 4
 • Дебар - 1
 • Штип - 17
 • Тетово - 9
 • Струга - 3
 • Битола - 1
 • Охрид - 1
 • Гостивар - 5
 • Крива Паланка - 1
 • Кочани - 1
 • Пробиштип - 3
 • Виница - 1
 • Свети Николе - 5
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, Пробиштип-2, Ресен-4, Неготино-1.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 70 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се пациенти на возраст 77 и 63 години, кај едниот пациент вирусот е докажан постмортем. Во ОБ Струга е починат пациент на 86 години.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 29 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 122 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 94 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 402
 • Аеродром – 155
 • Бутел – 170
 • Гази Баба – 201
 • Центар – 149
 • Карпош – 166
 • Сарај – 150
 • Кисела Вода – 110
 • Ѓорче Петров – 115
 • Студеничани – 107
 • Шуто Оризари – 95
 • Арачиново – 51
 • Илинден – 35
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 18
 • Сопиште – 9
 • Зелениково-8
 • Странец – 2
 • Нераспределен- 0

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6376 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.