722 новозаразени, 186 оздравени и 8 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 722 новозаразени, 186 оздравени и 8 починати од коронавирус

722 новозаразени, 186 оздравени и 8 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие е направено 3.701 тестирање, а има 722 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 375
 • Прилеп 44
 • Кавадарци 35
 • Гевгелија 29
 • Битола 25
 • Гостивар 23
 • Тетово 22
 • Куманово 20
 • Охрид 16
 • Штип 15
 • Крива Паланка 14
 • Неготино 13
 • Велес 11
 • Струмица, Струга и Кочани по 10
 • Богданци 9 Кичево, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Берово и Крушево по 5
 • Валндово 3
 • Делчево, Пробиштип и Демир Капија по 2
 • Кратово и Демир Хисар по 1
податоци

Починати се 8 лица, по 4 пациенти од Скопје (81г, 75г, 74г, 73г) и по 1 пациент од Пробиштип (88г), Струмица (88г), Кичево (72г), Куманово (70г), и Битола (61г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 186 оздравени пациенти од:

 • Скопје 50
 • Прилеп 29
 • Кавадарци 25
 • Куманово 15
 • Тетово 14
 • Велес 9
 • Неготино 8
 • Кочани и Гевгелија по 6
 • Гостивар 5
 • Струмица и Крушево по 4
 • Богданци 3
 • Штип, Свети Николе и Валандово по 2
 • Делчево и Пробиштип по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6789 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.