72 новозаразени, 54 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 72 новозаразени, 54 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус во Македонија

72 новозаразени, 54 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 793 тестирања, а има 72 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 24
 • Куманово 6
 • Дебар 4
 • Штип 3
 • Прилеп 1
 • Тетово 2
 • Струга 9
 • Велес 1
 • Охрид 1
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 3
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 1
 • Кочани 3
 • Пробиштип 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Виница 1
 • Делчево 3
 • Свети Николе 1
Коронавирус податоци

Починати се 3 лица, пациентка од Струмица (44г), пациент од Гостивар (58г) веднаш по прием и еден пациент од Охрид (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 54 оздравени пациенти од:

 • Скопје 8
 • Куманово 7
 • Штип 4
 • Тетово 1
 • Струга 4
 • Велес 2
 • Битола 2
 • Охрид 4
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 1
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 1
 • Берово 1
 • Виница 1
 • Свети Николе 3
 • Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 160.180 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.293, бројката на оздравени пациенти е 12.754, на починати е 634, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.905.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.