640 новозаразени и 12 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 640 новозаразени и 12 починати од коронавирус во Македонија

640 новозаразени и 12 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.634 тестирања, а има 640 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 272
 • Куманово 43
 • Дебар 5
 • Штип 17
 • Прилеп 41
 • Тетово 41
 • Струга 4
 • Велес 11
 • Битола 10
 • Охрид 24
 • Кавадарци 41
 • Гостивар 12
 • Гевгелија 11
 • Струмица 24
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 9
 • Кочани 20
 • Пробиштип 3
 • Берово 2
 • Валандово 3
 • Виница 4
 • Делчево 3
 • Свети Николе 7
 • Кичево 17
 • Ресен 4
 • Неготино 10
коронавирус

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од:

 • Скопје 71
 • Куманово 5
 • Дебар 1
 • Штип 7
 • Тетово 10
 • Струга 4
 • Велес 2
 • Битола 3
 • Охрид 3
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 5
 • Гевгелија 2
 • Струмица 9
 • Радовиш 1
 • Кочани 6
 • Берово 3
 • Валандово 3
 • Свети Николе 2
 • Кичево 1
 • Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на КОВИД-19.

Од вчера се евидентираат три контролни теста, Направените 2.634 теста се преку: ИЈЗ-758, ЦЈЗ Скопје-114, Авицена-562, Биотек-235, МАНУ-193, Жан Митрев (Филип Втори)-288, Систина со PCR метода-161, лабораторија Лаор-64, Судска медицина-51, ЦЈЗ Битола-115, Инфективна клиника-10, ГАК-7, Синлаб-76, лаборатории од странство-0.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 20 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 115 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 7 деца и 5 мајки позитивни на КОВИД-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 43, а во болницата во Штип се 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 262, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25.473, бројката на оздравени пациенти е 18.047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.552.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 151
 • Гази Баба 379
 • Аеродром 631
 • Карпош 511
 • Центар 484
 • Кисела Вода 366
 • Ѓорче Петров 255
 • Бутел 127
 • Шуто Оризари 19
 • Студеничани 6
 • Сарај 21
 • Арачиново 10
 • Илинден 51
 • Сопиште 26
 • Чучер Сандево 12
 • Петровец 20
 • Зелениково 8
 • Странец 16
 • Нераспределен 81

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3576 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.