572 новозаразени и 30 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 572 новозаразени и 30 починати од коронавирус кај нас

572 новозаразени и 30 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 4.511 тестирања, а има 572 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 287
 • Куманово – 58
 • Кавадарци – 24
 • Тетово и Кичево – по 21
 • Велес – 19
 • Гостивар – 15
 • Прилеп – 14
 • Битола, Кочани и Радовиш - по 11
 • Струмица – 10
 • Охрид и Струга – по 9
 • Штип и Свети Николе – по 8
 • Гевгелија – 7
 • Неготино, Берово и Валандово – по 4
 • Ресен и Пробиштип – по 3
 • Виница и Кратово – по 2
 • Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1
ковид податоци

Пријавени се 30 починати лица: 10 од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по две од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и Кавадарци (69г, 66г), по едно од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г). Од пријавените, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица во домашни услови.

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 340
 • Куманово – 63
 • Струмица – 49
 • Гостивар – 45
 • Тетово – 44
 • Дебар – 21
 • Штип - 19
 • Радовиш – 18
 • Кавадарци и Велес – по 14
 • Гевгелија и Крива Паланка – по 11
 • Неготино – 9
 • Делчево – 7
 • Кочани и Виница – по 5
 • Кратово – 4
 • Свети Николе и Валандово – по 3
 • Кичево и Берово – по 2
 • Прилеп, Струга, Пробиштип, Богданци и Македонска Каменица - по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893.

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
 • 75%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 2448 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.