477 новозаразени и 10 смртни случаи од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 477 новозаразени и 10 смртни случаи од коронавирус во Македонија

477 новозаразени и 10 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.543 тестирања, а има 477 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 221
 • Куманово 27
 • Дебар 1
 • Штип 13
 • Прилеп 24
 • Тетово 12
 • Струга 3
 • Велес 7
 • Битола 15
 • Охрид 17
 • Кавадарци 20
 • Гостивар 18
 • Гевгелија 5
 • Струмица 20
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 6
 • Крушево 5
 • Кочани 4
 • Пробиштип 3
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 3
 • Берово 7
 • Валандово 2
 • Виница 4
 • Делчево 8
 • Кратово 2
 • Свети Николе 3
 • Кичево 7
 • Ресен 10
 • Неготино 2
коронавирус податоци

Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од:

 • Скопје 126
 • Куманово 23
 • Дебар 8
 • Штип 1
 • Прилеп 21
 • Тетово 14
 • Струга 18
 • Велес 9
 • Битола 15
 • Охрид 21
 • Кавадарци 16
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 4
 • Струмица 7
 • Крива Паланка 14
 • Радовиш 3
 • Крушево 2
 • Кочани 5
 • Пробиштип 1
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Кратово 2
 • Свети Николе 1
 • Кичево 1
 • Ресен 3
 • Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8177 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.