449 новозаразени, 227 оздравени и 10 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 449 новозаразени, 227 оздравени и 10 починати од коронавирус кај нас

449 новозаразени, 227 оздравени и 10 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.283 тестирања, а има 449 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 170
 • Прилеп 55
 • Кавадарци 35
 • Гевгелија 23
 • Тетово 19
 • Охрид 17
 • Куманово 17
 • Битола 16
 • Неготино 16
 • Велес 10
 • Струга 8
 • Струмица 7
 • Ресен 7
 • Гостивар 6
 • Штип 5
 • Делчево 5
 • Богданци 5
 • Крива Паланка 4
 • Берово 4
 • Кратово 4
 • Пробиштип 3
 • Демир Капија 3
 • Кичево 2
 • Дебар 2
 • Валандово 2
 • Крушево 2
 • Кочани 1
 • Радовиш 1
ковид податоци

Пријавени се вкупно 10 смртни случаи. Починати се 3 пациенти од Скопје (83г, 79г, 65г), по еден од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 227 оздравени пациенти од:

 • Скопје 102
 • Куманово 41
 • Прилеп 17
 • Кавадарци 14
 • Тетово 8
 • Велес 8
 • Штип 6
 • Гостивар 5
 • Кочани 5
 • Битола 4
 • Струмица 4
 • Гевгелија 2
 • Неготино 2
 • Ресен 2
 • Крушево 2
 • Дебар 1
 • Пробиштип 1
 • Виница 1
 • Дојран 1
 • Македонски Брод 1

Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 43233, активни 2952
 • Куманово 5445, активни 214
 • Тетово 5338, активни 236
 • Прилеп 5082, активни 474
 • Гостивар 3723, активни 115
 • Штип 3602, активни 95
 • Битола 3357, активни 133
 • Велес 3349, активни 238
 • Охрид 3118, активни 392
 • Кавадарци 3090, активни 466
 • Струмица 2657, активни 155
 • Струга 2351, активни 173
 • Кочани 1782, активни 47
 • Кичево 1757, активни 62
 • Свети Николе 1100, активни 24
 • Гевгелија 1123, активни 132
 • Неготино 1102, активни 123
 • Дебар 787, активни 43
 • Ресен 791, активни 64
 • Крива Паланка 784 , активни 54
 • Радовиш 742, активни 40
 • Делчево 720, активни 230
 • Берово 634, активни 32
 • Пробиштип 529, активни 22
 • Виница 508, активни 21
 • Валандово 351, активни 23
 • Кратово 265, активни 34
 • Демир Хисар 257, активни 12
 • Македонски Брод 251, активни 7
 • Крушево 252, активни 51
 • Богданци 245, активни 21
 • Демир Капија 234, активни 33
 • Македонска Каменица 193, активни 5
 • Пехчево 184, активни 3
 • Дојран 95, активни 9

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 732 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.