442 новозаразени и 10 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 442 новозаразени и 10 починати од коронавирус

442 новозаразени и 10 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.939 тестирања, а има 442 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 168
 • Битола – 41
 • Прилеп – 31
 • Кавадарци – 24
 • Охрид – 15
 • Куманово, Велес, Штип, Струмица и Кочани – по 13
 • Делчево – 11
 • Ресен и Валандово – по 10
 • Демир Хисар – 9
 • Неготино и Берово – по 8
 • Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 7
 • Тетово – 3
 • Македонска Каменица – 2
 • Гостивар, Кичево, Струга, Виница, Пробиштип, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Пехчево – по 1
коронавирус

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица: 2 од Скопје (57г, 78г) и по едно од Делчево (83г), Кочани (77г) и Крива Паланка (84г). Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 11.11.2021 до 22.11.2021. Регистрирани се починати лица од Охрид (1), Делчево (1), Македонска Каменица (1), Тетово (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 65-86г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Регистрирани сe 373 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 165
 • Прилеп – 36
 • Битола – 27
 • Крива Паланка – 15
 • Куманово – 14
 • Кочани – 13
 • Охрид – 11
 • Кавадарци и Кратово – по 9
 • Струмица и Неготино – по 8
 • Демир Хисар – 7
 • Штип, Ресен и Кичево – по 6
 • Гевгелија – 5
 • Велес, Берово и Радовиш – по 4
 • Тетово, Струга и Пробиштип – по 3
 • Виница – 2
 • Свети Николе, Богданци, Пехчево, Крушево и Демир Капија – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 213.307, бројот на оздравени пациенти е 197.493, на починати е 7.474, а бројот на активни случаи изнесува 8.339.

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
 • 74%
 • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 5922 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.