412 новозаразени и 20 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » 412 новозаразени и 20 починати од коронавирус

412 новозаразени и 20 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.567 тестирања, а има 412 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 207
 • Куманово – 34
 • Велес - 26
 • Битола – 18
 • Кочани – 16
 • Кичево – 15
 • Прилеп -14
 • Тетово, Гостивар и Кавадарци – по 10
 • Радовиш – 6
 • Штип и Свети Николе – по 5
 • Струмица, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 4
 • Струга, Гевгелија, Неготино и Виница – по 3
 • Валандово – 2
 • Охрид, Ресен, Пробиштип, Богданци, Крушево и Македонски Брод – по 1
ковид податоци

Во текот на изминатите 24 часа, починале 12 лица: 6 од Скопје (73г, 72г, 67г, 61г, 49, 46г), 2 од Кочани (66г, 63г) и по едно од Прилеп (80г), Охрид (77г), Куманово (77г) и Велес (48г). Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 8 починати, со датум на смрт од 01.09.2021 до 08.10.2021 година. Регистрирани се 4 починати лица од Скопје и по едно починато лице од Тетово, Прилеп, Куманово и Кочани на возраст од 36 до 93 години. Од пријавените, 6 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

Регистрирани сe 459 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 266
 • Куманово – 36
 • Велес – 25
 • Прилеп и Охрид – по 18
 • Битола – 14
 • Штип – 11
 • Кавадарци и Радовиш – по 10
 • Кочани – 9
 • Крива Паланка – 6
 • Тетово, Свети Николе и Виница – по 5
 • Гевгелија – 4
 • Пробиштип и Кратово - по 3
 • Гостивар, Кичево и Струга – по 2
 • Неготино, Ресен, Берово, Богданци и Демир Капија – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.542 бројката на оздравени пациенти е 182.078, на починати е 6.875, а бројот на активни случаи изнесува 6.589.

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
 • 75%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 4031 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.