41 смртен случај и 1.022 новоинфицирани од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 41 смртен случај и 1.022 новоинфицирани од коронавирус во Македонија

41 смртен случај и 1.022 новоинфицирани од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.127 тестирања, а има 1.022 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 463
 • Куманово 30
 • Дебар 6
 • Штип 28
 • Прилеп 68
 • Тетово 29
 • Струга 21
 • Велес 47
 • Битола 48
 • Охрид 28
 • Кавадарци 26
 • Гостивар 66
 • Гевгелија 4
 • Струмица 26
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 4
 • Крушево 2
 • Кочани 12
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 5
 • Пехчево 1
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Делчево 7
 • Кратово 1
 • Свети Николе 14
 • Кичево 36
 • Ресен 6
 • Неготино 27
коронавирус

Починато е 41 лице. Седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66г), еден пациент од Кавадарци (67г), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54г), тројца од Струмица (78, 63 и 70г), еден од Радовиш (67г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (85г), еден од Валандово (75г) и еден пациент од Кичево (66г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:

 • Скопје 274
 • Куманово 34
 • Дебар 3
 • Штип 29
 • Прилеп 51
 • Тетово 43
 • Велес 37
 • Битола 28
 • Охрид 11
 • Кавадарци 15
 • Гостивар 19
 • Гевгелија 6
 • Струмица 19
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 3
 • Крушево 4
 • Кочани 15
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 5
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 4
 • Берово 5
 • Валандово 6
 • Виница 7
 • Делчево 4
 • Кратово 3
 • Свети Николе 10
 • Кичево 20
 • Ресен 2
 • Неготино 10

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60.723, бројката на оздравени пациенти е 37.505, на починати е 1.699, а бројот на активни случаи изнесува 21.519.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 26602, активни 10382
 • Куманово 3686, активни 933
 • Дебар 460, активни 95
 • Штип 2622, активни 550
 • Прилеп 2969, активни 1073
 • Тетово 3770, активни 949
 • Струга 1412, активни 448
 • Велес 1943, активни 726
 • Битола 1980, активни 851
 • Охрид 1571, активни 628
 • Кавадарци 1213, активни 479
 • Гостивар 2479, активни 939
 • Гевгелија 712, активни 227 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 129 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1680, активни 592
 • Крива Паланка 423, активни 120
 • Радовиш 421, активни 114
 • Крушево 130, активни 76
 • Кочани 1227, активни 287
 • Пробиштип 354, активни 83
 • Демир Хисар 197, активни 87
 • Македонски Брод 168, активни 49
 • Пехчево 97, активни 23
 • Берово 347, активни 84
 • Валандово 206, активни 66
 • Виница 367, активни 158
 • Делчево 439, активни 191 (123 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 152, активни 57
 • Свети Николе 821, активни 228
 • Кичево 1254, активни 516
 • Ресен 458, активни 198
 • Неготино 563, активни 310 (67 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10477 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.