403 новозаразени и 10 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 403 новозаразени и 10 починати од коронавирус кај нас

403 новозаразени и 10 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.118 тестирања, а има 403 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 165
 • Куманово 30
 • Дебар 9
 • Штип 4
 • Прилеп 10
 • Тетово 14
 • Струга 11
 • Велес 25
 • Битола 10
 • Охрид 19
 • Кавадарци 22
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 8
 • Струмица 13
 • Радовиш 3
 • Крушево 4
 • Кочани 14
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 2
 • Берово 3
 • Виница 2
 • Делчево 2
 • Свети Николе 1
 • Кичево 4
 • Ресен 4
 • Неготино 11
коронавирус податоци

Починати се 10 лица, два пациенти од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), два пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од:

 • Скопје 106
 • Куманово 22
 • Дебар 14
 • Штип 14
 • Прилеп 28
 • Тетово 10
 • Велес 13
 • Битола 15
 • Кавадарци 24
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 8
 • Струмица 12
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 2
 • Кочани 12
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 1
 • Берово 13
 • Валандово 1
 • Виница 6
 • Свети Николе 1
 • Кичево 4
 • Ресен 4
 • Неготино 11

Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69.476, на починати е 2.682, а бројот на активни случаи изнесува 16.231.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 734 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.