400 новозаразени и 11 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 400 новозаразени и 11 смртни случаи од коронавирус кај нас

400 новозаразени и 11 смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.327 тестирања, а има 400 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 198
 • Куманово 28
 • Тетово 16
 • Прилеп 14
 • Гостивар 9
 • Штип 8
 • Битола 7
 • Велес 14
 • Охрид 12
 • Струмица 7
 • Кавадарци 19
 • Струга 7
 • Кочани 5
 • Кичево 8
 • Гевгелија 1
 • Неготино 2
 • Дебар 10
 • Ресен 4
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 3
 • Берово 3
 • Делчево 8
 • Пробиштип 6
 • Македонски Брод 2
 • Крушево 2
 • Македонска Каменица 1
 • Демир Капија 2
коронавирус податоци

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од:

 • Скопје 146
 • Куманово 4
 • Тетово 3
 • Прилеп 1
 • Гостивар 5
 • Штип 2
 • Битола 4
 • Велес 3
 • Струмица 2
 • Кавадарци 1
 • Кочани 12
 • Кичево 2
 • Гевгелија 1
 • Дебар 1
 • Радовиш 13
 • Делчево 1
 • Пробиштип 3
 • Македонска Каменица 2

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89.392, бројката на оздравени пациенти е 73.983, на починати е 2.726, а бројот на активни случаи изнесува 12.683.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 732 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.