36 новозаболени, 18 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 36 новозаболени, 18 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус кај нас

36 новозаболени, 18 оздравени и 3 смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерството за здравство известува дека во изминатото деноноќие има 36 нови случаи на КОВИД-19 во нашата држава.

Новозаболените се од Куманово (4), Скопје (22), Прилеп (3), Велес (3), Струга (3) и Битола (1).

Досега, вкупниот број на регистрирани лица заразени со новиот коронавирус е 1.117.

Коронавирус

Денеска се регистрирани вкупно 18 оздравени пациенти. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби си заминаа 11 пациенти, 2 од болницата во Дебар, а регистрирани се и 5 оздравени пациенти (2 од Кочани и 3 од Скопје) кои се лекуваа во домашни услови, а кои по два контролни теста се негативни на коронавирусот.

Коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две пациентки од Куманово и Крушево на возраст од 85 и 77 години, а денеска во евиденцијата на ИЈЗ е регистриран и еден починат пациент од Лабуништа (Струга) кој имал хируршка интервенција во болницата Филип Втори, а бил ковид позитивен. Пациентот починал пред 3 дена, за што неговиот матичен лекар денеска го информирал Институтот за јавно здравје.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 65%
  • 35%
Се испраќа...

(Вкупно: 6809 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“