35 починати и 387 новозаразени потврдени со само 1.176 тестирања
Почетна » Новости » Актуелно » 35 починати и 387 новозаразени потврдени со само 1.176 тестирања

35 починати и 387 новозаразени потврдени со само 1.176 тестирања

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.176 тестирања, а има 387 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 174
 • Куманово 17
 • Штип 19
 • Прилеп 12
 • Тетово 26
 • Велес 12
 • Битола 20
 • Охрид 1
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 56
 • Гевгелија 1
 • Струмица 6
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 1
 • Крушево 3
 • Кочани 4
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 1
 • Берово 1
 • Валандово 2
 • Виница 1
 • Делчево 7
 • Свети Николе 7
 • Кичево 3
 • Неготино 4
коронавирус

Починати се 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66г), тројца од Куманово (67, 82 и 79г), еден од Штип (79г), двајца од Прилеп (68 и 69г), еден од Тетово (84г), еден од Велес (73г), двајца од Битола (88 и 77г), еден пациент од Охрид (82г), еден од Кавадарци (73г), четири пациенти од Гостивар (75, 73, 50 и 43г), еден од Дојран - ПЕ Гевгелија (65г), двајца од Струмица (48 и 75г), еден од Радовиш (76г), еден од Кочани (67г), двајца од Берово (70 и 53г) и двајца пациенти од Кичево (54 и 70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти од:

 • Скопје 210
 • Куманово 35
 • Дебар 8
 • Штип 25
 • Прилеп 53
 • Тетово 38
 • Велес 26
 • Битола 3
 • Кавадарци 14
 • Гостивар 18
 • Гевгелија 5
 • Струмица 19
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 3
 • Крушево 2
 • Кочани 12
 • Пробиштип 4
 • Македонски Брод 2
 • Берово 4
 • Валандово 3
 • Делчево 8
 • Кратово 6
 • Свети Николе 18
 • Неготино 6

Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55.127, бројката на оздравени пациенти е 32.894, на починати е 1.546, а бројот на активни случаи изнесува 20.687.

Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 24109, активни 9837
 • Куманово 3444, активни 940
 • Дебар 430, активни 87
 • Штип 2439, активни 531
 • Прилеп 2608, активни 965
 • Тетово 3550, активни 989
 • Струга 1283, активни 419
 • Велес 1752, активни 770
 • Битола 1722, активни 863
 • Охрид 1399, активни 590
 • Кавадарци 1059, активни 440
 • Гостивар 2163, активни 793
 • Гевгелија 658, активни 226 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1556, активни 598
 • Крива Паланка 393, активни 126
 • Радовиш 388, активни 124
 • Крушево 113, активни 71
 • Кочани 1159, активни 324
 • Пробиштип 322, активни 76
 • Демир Хисар 173, активни 75
 • Македонски Брод 145, активни 31
 • Пехчево 95, активни 24
 • Берово 335, активни 96
 • Валандово 191, активни 72
 • Виница 345, активни 182
 • Делчево 400, активни 176 (108 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 144, активни 70
 • Свети Николе 748, активни 222
 • Кичево 1129, активни 518
 • Ресен 402, активни 165
 • Неготино 473, активни 287 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 610
 • Гази Баба 1474
 • Аеродром 1407
 • Карпош 1188
 • Центар 1180
 • Кисела Вода 1196
 • Ѓорче Петров 823
 • Бутел 552
 • Шуто Оризари 184
 • Студеничани 52
 • Сарај 151
 • Арачиново 32
 • Илинден 244
 • Сопиште 66
 • Чучер Сандево 103
 • Петровец 126
 • Зелениково 73
 • Странец 173
 • Нераспределен 203

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10478 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.