347 новозаразени, 378 оздравени и 11 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » 347 новозаразени, 378 оздравени и 11 починати од коронавирус кај нас

347 новозаразени, 378 оздравени и 11 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.013 тестирања, а има 347 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 179
 • Куманово 24
 • Тетово 14
 • Прилеп 5
 • Гостивар 8
 • Штип 13
 • Битола 1
 • Велес 11
 • Охрид 18
 • Струмица 7
 • Кавадарци 13
 • Струга 4
 • Кочани 8
 • Кичево 4
 • Свети Николе 2
 • Гевгелија 1
 • Дебар 4
 • Ресен 1
 • Крива Паланка 3
 • Берово 4
 • Делчево 10
 • Пробиштип 5
 • Виница 1
 • Богданци 3
 • Крушево 1
 • Демир Капија 2
 • Пехчево 1
covid

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од:

 • Скопје 270
 • Куманово 13
 • Тетово 11
 • Прилеп 15
 • Гостивар 4
 • Штип 5
 • Битола 3
 • Велес 6
 • Струмица 9
 • Кавадарци 8
 • Струга 1
 • Кочани 4
 • Кичево 5
 • Свети Николе 2
 • Гевгелија 2
 • Неготино 4
 • Ресен 3
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 3
 • Берово 2
 • Богданци 1
 • Кратово 1
 • Крушево 1
 • Пехчево 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.471, бројката на оздравени пациенти е 76.423, на починати е 2.779, а бројот на активни случаи изнесува 11.269.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 731 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.